A kutatás célja adatgyűjtés a kivágott famatuzsálemekről és nagyobb fákról: korukról, évgyűrűikről, méretükről.
A kutatás célja adatgyűjtés a kivágott famatuzsálemekről és nagyobb fákról: korukról, évgyűrűikről, méretükről.
Szeretnéd, hogy a neved bekerüljön Nagybakónak csodálatos növényvilágát bemutató könyvünkbe? Közel 2 évnyi munkával és önkéntesek részvételével elkészült a 260 oldalas könyvünk digitális anyaga, már csak arra vár, hogy nyomtatásban is megjelenhessen. Ehhez keresünk támogatókat.
Irodalomkutatás az orchideák gombapartnereiről. Az orchideák többsége gombapartnerekkel él szimbiotikus kapcsolatban, és nélkülük a magjaik általában csírázásra sem képesek, ezért fontosnak tartottuk összegyűjteni az ezzel kapcsolatos fellelhető ismereteket.
Az odvas fák idő előtti kivágása miatt a denevérek természetes körülmények között alig találnak menedéket, ezért van szükség a mesterséges odúk kihelyezésére. Az első odúnkat amerikai tervek alapján Pőcze László készítette és Pőcze Dániel látta el dekorációval, illetve segített a kihelyezésében. Az odú kivitelezése előtt az MME denevérekkel foglalkozó szakemberét kértük meg, hogy ellenőrizze a terveket.
A nagyméretű fákat már ősidők óta csodálja az ember. Régen istenként vagy szentként tekintettek rájuk, áldozatokat mutattak be előttük. Gyakran váltak a közösségi élet központi részévé. Mesék, mondák történetek fűződtek hozzájuk. A hatalmas fákat ma is megcsodáljuk, sokan zarándokolnak el megnézni őket. De nemcsak esztétikai jelentőségük van!
November végén parkunk bükk és vadkörte csemetéket kapott egy lelkes támogatónktól, és beültettük velük a szurdokvölgyet. Nagybakónak neve bizonyos források szerint a bükk szláv nevéből (bukev) ered, ami arra utal, hogy régen kiterjedt bükkösök voltak a falu környékén. Az éghajlatváltozás miatt azonban mára kevesebb olyan hely maradt Zalában, ahol a bükk hosszú távon is megél. Ilyen helyek lehetnek a szurdokvölgyek.
A magyarországon megtalálható nappali lepkék tápnövényei, a lepkék területi előfordulása és eszmei értéke táblázatos formában.
Az idős fák korhadt részei számos faj szempontjából kiemelkedő jelentőségűek, a faodvakban pedig a gerincesek szinte minden nagyobb csoportjából találunk képviselőt: a hüllőktől a madarakon át az emlősökig. A baglyok számára pedig csak a nagyobb odvak nyújtanak természetes költőhelyet, amelyek csak idős fákban alakulhatnak ki.
A Vadmadárkórház madarak hatékony gyógyításához nélkülözhetetlen endoszkópja tönkrement, az új készülék beszerzésére jótékonysági licitet indítottak, amibe mi is beszálltunk 2 madárodúval. Az Alapítvány célja a vadmadarak védelme és gyógyítása, a tevékenységgel kapcsolatos oktatás, nevelés és ismeretterjesztés, állat-, természet- és környezetvédelem.
A déli-hegyi gesztenyés a szárazabb, kaszált ligeterdőkre jellemző növényvilággal és állatvilággal rendelkezik. Ott jártunkkor lencsevére kaptunk pár jellemző és néhány ritkább és védett fajt is. A gesztenyések megfelelő kezelés mellett ideális körülményeket biztosítanak ritka orchideafajoknak is, mint a csodálatos kardos madársisak.
2020-ban folytattunk az intenzív erdőtelepítést 920 őshonos facsemete ültetésével, 2.100 tölgy makk és 63.400 őshonos cserjemag vetésével. Közben napelemrendszerünk 4.200 kWh napenergiát termelt, önkéntesekkel illegális hulladéklerakókat számoltunk fel, gyöngybagoly költőládát állítottunk, növényeket mentettünk és vállalkozásokat támogattunk ingyenes szoftvereinkkel.
Megnyílt az új webáruházunk, ahol őshonos vadvirág vetőmagokat és vadvirág mag keverékeket kínálunk eladásra. Mivel élőhelyek helyreállításával is foglalkozunk, nekünk is szükségünk lett volna vetőmagokra, és szembesültünk vele, hogy a magyar piacon nagyon nehéz őshonos fajokat találni, így a magokat nekünk kellett begyűjtenünk. Innen indult a webshopunk ötlete.
A 2019-es év egyik talán legnagyobb eredménye az erdőtelepítés és a fajbetelepítés volt. 2,8 hektár erdőt telepítettünk, közel 11 ezer növényt ültettünk parkjainkba, összesen 22 fajt. Három témában végeztünk kutatást és 500 magyar vállalkozásnak nyújtottunk ingyenes szoftvereket.
Nem erdő, melynek nincs dala, virága,
Mit tavasz nem díszíthet.
A komor fenyves, váltig zöldben állva,
Nem más csak néma díszlet.
Nem suttog a lomb, ág nem hajlik ágra,
A fák élnek maguknak,
Mint emberek közt zordon nagyravágyók
S borongó életuntak.
A méhek családja rendkívül fajgazdag: világszerte 20- és 30000 közöttire tehető fajszámuk. Európában közel 2100 fajuk él, ebből Magyarországon kb. 700-ra tehető a mézelő méhen kívül előforduló vadméhek fajszáma.
Tavaly elkezdtük Nagybakónak zártkerti területein talált illegális hulladéklerakók felszámolását. Idén folytattuk a munkát: a parkunkkal szomszédos területen mintegy 500 négyzetméteren, az erdőben volt elszórva a hulladék, amelyet fél nap alatt sikerült maradéktalanul összegyűjteni és szelektálni.
Nagybakónak község 2020 decemberében három gyöngybagoly oszlopládával lett gazdagabb. Déli-hegyen és a források völgyében az arra járók megcsodálhatják a ritka gyöngybaglyok számára felállított költőládákat.
A tüzifatermelők és méhészek által kedvelt akác okozta komoly ökológiai károkról nem lehet hallani a médiában. Ezzel szemben a média rendszeresen tele van az egyoldalú és hamis érvekre alapozott kampánnyal az akác védelmére.
Az 1970-es évekig a nagyvad állomány szabályozásának fő eszköze a vadászat volt, azóta azonban számos emberségesebb módszert fejlesztettek ki a vadlétszám csökkentésére és használják őket sikerrel szerte a világon. Ez a cikk egy összefoglaló a témában publikált kutatási eredményekről.
Faültetéskor a két legfontosabb dolog, hogy őshonos és az élőhelynek megfelelő fafajt ültessük. A döntéskor érdemes a klímaváltozást is figyelembe venni. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül felsoroljuk a legismertebb fásszárú fajokat.