Nagybakónak község 2020 decemberében három gyöngybagoly oszlopládával lett gazdagabb. Déli-hegyen és a források völgyében az arra járók megcsodálhatják a ritka gyöngybaglyok számára felállított költőládákat.
A híres Árpád-forrásoktól nem messze felállított oszlopláda, háttérben az újudvari TV-toronnyal.
Korábban csak egy költőláda volt a faluban, a templomtoronyban, és most 4-re emelkedett a gyöngybaglyok számára Nagybakónakon kihelyezett mesterséges odúk száma. A projekt példaértékű összefogással valósult meg. A munkában részt vett a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány, Nagybakónak Önkormányzata és számos helyi civil is.
Gyöngybagoly vadászat közben (kép: Carlos Delgado)
A gyöngybagoly egy fokozottan védett éjjeli ragadozó madarunk. Aktív védelemre szorul, mert az idős, odvas fák kivágásával, később pedig a háztáji gazdálkodás, a kaszálók, a nagy pajták, nyitott templomtornyok eltűnésével nehéz helyzetbe került, egyedszáma az utóbbi évtizedekben csökkent.
Előkészületek
A munkának csak egy része volt az oszlopládák felállítása. A történet az év elején kezdődött, amikor egy nagylelkű adományozó három használt villanyoszlopot adományozott szervezetünknek. Az oszlopok néhol korhadtak voltak, ezért fel kellett őket újítani, többször lefesteni és a repedéseket lezárni, hogy a korhadást megállítsuk. Közben a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány elkezdte legyártani a három költőládát.
Az egyik oszlopláda felszerelése az oszlopra (kép: Dr. Klein Ákos)
A ládákat legalább 4-5 méteres magasságba, oszlop tetejére kellett elhelyezni. Ez azért fontos, mert így a gyöngybaglyokra veszélyt jelentő a ragadozó emlősök, mint pl. a nyestek, nem tudnak bemászni a fészekbe.
Meg kellett határozni az oszlopok helyét is. Mivel a gyöngybaglyok a nyílt réteket, kaszálókat kedvelik, ahol rágcsálókra vadászhatnak, ezért olyan helyeket kerestünk, ahol sok hektárnyi kaszáló található. Rendelkeztünk betongyámokkal is, de nem a megfelelő helyen, ezért meg kellett szervezni a két betontömb kiásását, szállítását és leásását, amelyben két helyi civil és a munkásaink segítettek. November végére már a helyén voltak a betongyámok, elkészültek az oszlopok és a költőládák is. Az oszlopokat az Önkormányzat szállította a rendeltetési helyükre, így 2020. december 15-én készen álltunk az oszlopládák kihelyezésére.
Az egyik láda közelről
A ládákat először polctartó konzolokkal rögzítettük a fenyőfa oszlopok tetejére. Az oszlopokat az alsó csavarral rögzítettük a betongyám aljára, végül kötelek segítségével, illetve kézzel felállítottuk őket, ez utóbbi volt a legkockázatosabb művelet.
A gyöngybaglyokról
A gyöngybaglyokról és védelmükről a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány honlapján olvashatjuk: "A gyöngybagoly (Tyto alba) fokozottan védett éjszakai ragadozó madarunk, természetvédelmi eszmei értéke 100 000 Ft. Magyarországi állománya az utóbbi évtizedekben drasztikusan lecsökkent. Ennek számos oka van, de talán mind közül a legfontosabb, hogy Magyarországon a gyöngybagoly az emberi településekhez, épületekhez kötődik. Általában egyházi épületek (templomok, kápolnák) tornyaiban, vagy tanyasi épületek padlásán költ. Speciális fészkelési igényei miatt máshol csak ritkán találja meg életfeltételeit. A napjainkban megszaporodott örvendetes templomfelújítások sajnos a tornyok lezárásával érnek véget, melyek következtében a költésben lévő baglyok elpusztulnak. Az állománycsökkenéshez továbbá hozzájárul a gyöngybaglyok által nehezen viselt mostoha időjárási körülmények, táplálkozó területek szűkülése, a közlekedés okozta pusztulás, áramütések, lelövés és mérgezés." További érdekes információk a baglyokról itt olvashatók: http://gyongybagoly.hu
Köszönetnyilvánítás
Köszönet illeti a Gyöngybagolyvédelmi Alapítványt a költőládák elkészítéséért adományozásáért, és elnökét, Dr. Klein Ákost, aki segített a szállításban, kihelyezésben. Köszönjük Nagybakónak Önkormányzatának és polgármesterének, Kovács Tamásnak az oszlopok szállításában nyújtott segítséget. Köszönjük Németh Tibornak, aki a fa oszlopokat és a csavarokat adományozta. Köszönjük Németh Zoltánnak, aki a területén engedélyezte az oszlopok elhelyezését, betongyámokat biztosított és segített a betongyámok szállításában, továbbá köszönet illeti a munkásokat és Pőcze Dánielt, akik a betongyámok kiásásában, szállításában, betemetésében, illetve az oszlopok szállításában és felállításában segédkeztek: Orsós Lajos, Bogdán László, Bogdán Tamás, Léder László, Pőcze László, Tüttő József, Horváth József.